VEGAN AMBALAJ

Vegan Ambalaj

VEGAN AMBALAJ

Özellikle yiyecek, ilaç ve bakım alanlarında hayvansal hammaddelerin ve de bileşenlerinin daha hassas olarak ele alınmasına yönelik talepler artmaktadır. Bu açıdan tüketicilerin giderek artış gösteren sağlık bilincine dair taleplerine yönelik, yeni kalite ve güvenlik standartlarına yönlendirilmesi sağlanmaktadır. Vegan kökenli olan ürünlere yönelik taleplerin karşılanması amacıyla vegan ambalaj konusunda da geniş bir ürün yelpazesi piyasaya sunuldu. Ambalaj sektöründe lider üretici firmalarından biri, ürünlerinin hayvansal kökenli ya da alkol içeren maddelerden arındırıldı ifadesi kullanılmıştır. Bunun yanında günümüzde, paketleme amacı ile kullanılan ürünlerin içeriğinin kalitesi ve de şeffaflığını koruyabilmesi için; dünya genelinde uluslararası düzeyde onay almış olan laboratuvar kontrol merkezlerinde test aşaması ile verilen vegan lisansı etiketlemesi kullanılmaktadır.
 

Ayrıca kalite kontrolünü ve buna bağlı olarak da kalite alanında bu etiketlerin kullanılması vegan ürün olduğu anlamını taşımaktadır. 2021 yılında yapılan bir araştırmada, vegan yaşama stilinin herhangi bir yavaşlama göstermesi söz konusu olmadığı ortaya çıktı. Vegan olan kişilerde meydana gelen bu artış ile, vegan ambalajlama konusunda da çeşitli yenilikler gündeme geldi. Yeni bir beslenme şekli olan vegan felsefesi, vegan ambalaj tasarımlarına büyük ölçüde önemsiyor. Bu açıdan bazı vegan yiyeceklerin, vegan olmayan paketlere sarılması bu felsefenin düşüncesine aykırı bir durumdur. Vegan yiyecekler de, vegan ambalajların kullanılması gerçekten Doğa için çok önemlidir. Vegan Ambalaj tasarımları söz konusu olduğu zaman, mevcut gıdaların lezzetten yoksun olacağı algısı bulunmaktadır. Halbuki bu durum hiçbir gerçekliği yansıtmamaktadır. Büyük firmalardan biri vegan gıda ambalaj tasarımları konusunda büyük bir adım attı. Söz konusu olan firma, tüm yiyecek kategorisine vegan ambalajlama hizmetini getirdi. Vegan ambalajlama konusunda, o kadar çok farklı seçenekler sunuluyor ki ne tür bir vegan ürün ihtiyacı olursa olsun; tüm vegan insanların isteklerini karşılamaya çalışan bir çok firma bulunmakta.
 

Vegan Gıda Poşetleme

Vegan gıda poşetleri ile, yiyecekleri katman katman bariyer olarak; nem, delinme, güneş ışınlarına karşı üstün koruma sağlamaktadır. Vakumlu olan vegan ambalaj paketleri, vegan gıdaları koruyabilir. Ayrıca vegan folyo ürünleri de bulunmaktadır. Şeffaf vegan poşetlerle vegan olan gıdalar korunabilir. Gönül rahatlığıyla vegan ürünler sipariş verilebilir. Vegan insanların, gıdaların paketleme istekleri olasıdır. Eğer Sizlerde vegan olmayan paketlerden rahatsızsanız, gönül rahatlığı ile vegan ambalajlama paketlerini kullanabilirsiniz.
 

Çeşitli tasarımlar kullanılarak vegan ambalaj paketleri satışları şu anda 4 kata çıkarılmış durumda. Bu sebepten dolayı da birçok vegan insan, vegan yiyecekler için paketleme süreçlerinde yaratıcılık katılmaya çalışılıyor. Bu açıdan, vakumlu gıda poşetlerinin özel baskılı tasarımları da bulunmaktadır. Biraz renk ve doğru hammaddenin kullanılması ile müşterilerin vegan ürünlere yönelmesi sağlanmaktadır. Ayrıca, özel vegan ambalaj paketleri sayesinde tek yapılması gereken doğru marka ürünü tercih etmektir. Özel baskılı olan ambalaj paketleri ile birçok firma vegan hammaddeye yönelmiştir. Öyle ki bazı firmalar, çeşitli tasarımlar yaparak bunları birçok ebatını üretmektedir. Vegan ambalaj paketleri güvenli mi? Sektöründe Önder firmalardan biri bu konu hakkında araştırmalar yapmıştır. Araştırma sonucunda Elde edilen verilere göre birçok insan vegan olmayı tercih etmektedir. Et tüketimi yapılsa dahi birçok insan, hayvansal ürünleri kullanmamayı tercih etmektedir. Hemen hemen her yapıdaki insan vegan seçenekleri tercih ediyor.
 

Mesela 2010 yılı ile 2016 yılları arasında yapılan bir araştırmada görülmüş ki, yüzde 25'i oranında bir artış söz konusu olmuş. Hatta araştırma içeriğinde vegan ambalaj paketleri konusunda merak edilen noktaların olduğu da görülmüştür. Vegan satın alma işlemini benimseyenlerin sayısı gün geçtikçe artmaya devam ederken, bu alanda büyüyen diğer sektörlerde bitki bazı seçenekler sunulmaya başlanmıştır. Ayrıca Buna ek olarak 2019 yılı verilerine bakıldığında, genel paketleme odağı vegan ürünlerden yanadır. Birçok vegan insan, bu ambalajların nasıl yapıldığı konusunda birçok soru sormaktadır.
 

Firmaların birçoğu, bitki bazlı ürünler ve de hayvansız alternatifte ürünler sunmakla kalmaz; Aynı zamanda da gelişme gösteren parakende sunumunu ve üstün kalite hizmeti ile üretim yapan diğer firmaların ihtiyaçlarını yüksek performansla ambalajlama sürecine katkıda bulunur. Bu ve bunun gibi çözümler , sayesinde ürün yelpazeleri Evrensel olarak kullanılabileceği ve de ek maliyeti en aza indirebileceği bitki bazlı ürünler de vegan hayata geçirebileceği gösterilmiştir.
 

Vegan ambalajlama paketlerinin özellikleri; bir logoya sahiptirler. En önemlisi de vegan ürünlerin tedarik ve üretim işlemlerinde genelde daha fazla karbon emisyonu üretilir. Bu şekilde de vegan olmayan diğer ambalaj paketlerine göre daha büyük bir Karbon ayak izi bırakır. Birçok firma, vegan ürünler konusunda; hayvanlardan ya da hayvansal ürünlerden elde etmiş olduğu hiçbir materyali vegan olmayan ürünler olarak tanımlamaktadır. Ayrıca bu malzemelerin üretim aşamalarında hayvansal ürünler kullanabilmektedir. Hayvansal ürünlerden üretilmiş olan ambalaj paketlerinin, doğaya zararı daha fazladır.
 

Neden vegan ambalaj ürünleri kullanılmalı?

Ambalaj endüstrisine göz atıldığında, kullanılan vegan olmayan ürünlerin genelde deri, kan ve birçok hayvansal ham madde ile yapılmaktadır. Tüm bu aşamada üretilen ürünler ne yazık ki doğaya atılacak ürünlerdir. Fakat vegan olan ambalajlar; kauçuk ağaçları ve bitkisel ürünlerden elde edilen yağlar gibi vegan malzemeleri ile üretilmektedir. Bu şekilde ambalajların iletilmesi yoğun bir emek istemektedir. Bu birbiriyle çelişen ve muhtemel de yarar'dan çok zarar veren iki çevre dostu mamülün üretim aşaması önemlidir. Ayrıca karbon emisyonlarının, veganlık kavramına karşı önemi düşünülürken bu konuda dikkate alınmalıdır. Hayvansal ürünlerden yapılan yapıştırma ürünleri, Kağıt hamuru ile yapıştırma işlemi hayvanların eziyeti oynadığı başka bir noktadır. Bu üretim şekli kesinlikle veganlığa aykırı bir durumdur. Vegan olan ambalajlama paketlerinde kesinlikle hayvansal katkılar bulunmamaktadır. Ayrıca yıllar geçtikçe, giderek artan insan nüfusu beraberinde hayvanlara yapılan zulme de artışa sebep olmuştur. Hayvan eziyetlerine karşı artan çevresel endişeler nedeniyle yalnızca denemek ve de daha sağlıklı olmak amacıyla vegan olmak seçilebilir. Bunun yanında alınan ürünlerin ambalajları konusunda, daha çok sorular sorulmaya ve daha çok süreç hakkında bilgi almak için sorgulamalar başlandı. Bu durumda da firmaların üretmiş oldukları ambalajlar, yeniden düşünülmeye ve yeniden tasarlanma sürecine geçildi.
 

Ayrıca paketleme sürece ile alakalı olarak, bitki bazlı üretimlere geçilmeye başlandı. Bu sebepten ötürü özellikle vegan gıda endüstrisinde vegan ambalajlama teknikleri giderek artış göstererek popüler hale geldi. Bu durumun en önemli nedeni vegan bir diyet uygulamaya çalışan insanların, ambalaj konusunda da vegan dostu ürünleri kullanmak istemeleri. Ancak şu anda ülkemizde vegan ambalaj konusunda bir teşvik çalışması yapılmamaktadır. Bu yazımızda, kendi yeni vegan ambalaj sistemini dile getirmek için çaba harcıyoruz. Vegan ambalaj yapıştırıcıları, hayvan atık ürünlerinden yapılmış olan yapıştırıcılar, glutin ve kazein içermektedir. Vegan insanlar ise bu iki maddeden kaçırmaya çalışmaktadır. Ayrıca günümüzde yeni yeni trend hale gelmeye başlayan vegan ambalaj paketleri, ısı işlemlere karşı dirençlidir. Ambalajlama sürecinde, ambalajların gerçekten vegan Dost olup olmadıkları kontrol edilmektedir. Fakat bazen bu kontroller, aksama göstermektedir. Bu açıdan genel kural olarak söz konusu olan vegan ambalaj paketlerinin standartlara uygun olması için; boyalar, cilalar, Yapıştırıcılar ve diğer tüm katkı maddeleri gibi malzemeler de herhangi bir hayvansal bileşik bulunmaması gerekmektedir. Vegan logolar, sentetik Yçyapıştırıcılar kullanılarak üretilmelidir. Çünkü bu şekilde ürünlerin fiyatları yükselmek ile kalmayarak aynı zamanda da çevre dostu olamayacakları ve geri dönüşüm için herhangi bir problem teşkil etmeyecekleri kesin olmalıdır. Gıda endüstrisinde, kaliteli ve güvenilir ürünleri korumaya yardımcı olmak için belirli bir sıcaklık aralığında tutulması gereken durumlar olabilir. Bu açıdan bakıldığında ürünlerin nakliyesi sırasında uygun paketleme Hayati önem taşımaktadır. Daha az paketleme kullanarak, sıfır atık kavramı ilgi çekecektir. Ancak ambalajların aynı zamanda vegan dostu olduğundan emin olmak gerekir. Tüm bu aşamada deniz yosunu, bambu bitkisi ham maddeleri tercih edilebilir. Çevre dostu alternatifler seçilerek yeniden kullanılabilir vegan ambalaj paketleri kullanılarak geri dönüştürülebilir hale getirilebilir. Kağıt ya da bitki bazlı olan ambalajlar kullanılarak; geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan ambalajla tercih edilebilir. Gübrelenebilir ve depolanabilir özellikte olan vegan ürünler, depolama konusunda katkısı bulunur.Bu sayede de çevre dostu olarak sürdürülebilir bir hale gelir. Mümkün olduğunca plastik alternatiflerden kaçınmak lazım. Ayrıca vegan olmayan ambalajları tercih etmek okyanusları ve toprağı kirletebilir.
 

Bu aşamada, kağıt bazlı olan ürünlerin tercih edilmesi doğaya katkı sağlayacaktır. Kağıt ve bitki bazlı ambalajlar söz konusu olduğunda iki farklı vegan bitki malzemesi bulunmaktadır.
 

Bu paketler kabul edilmesine rağmen sıcaklık kontrolü hakkında çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Yine de her zaman ortaya çıkan yeni alternatifler var. Mesela Endonezya merkezi olan bir şirket, Deniz yosunundan yapılmış olan plastik ambalajların yerine yeni sinir etmeye başladı. Bu paketler artık yenilebilir. Bu yeni ambalaj türü, biyolojik olarak parçalanabilen bir yapıya sahip olduğu gibi bir gübre olarak da kullanılabiliyor. Deniz yosunu ayrıştığı ve okyanuslara ulaşamadığı için plastiklere göre daha az zararlıdır. Ayrıca yosunlar, büyüdüğü anlarda havadaki karbondioksiti emdiği için; su , gübre ya da herhangi biri başka kaynağa ihtiyaç duymadan sürdürülebilirliği imkan kılar. Vegan Ambalaj bir gün plastik atık azaltma durumunda büyük rol oynar. Ayrıca plastik atıkların da meydana gelen azalmalar yeni ambalaj projelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yeni vegan ambalajlar, gıda paketlenmeli için muhteşem bir icat. Vegan poşetler, genelde kağıtlardan yapılmaktadır.
 

Vegan Ambalaj Paketlerinin Avantajları

Vegan Ambalaj paketlerinin avantajları ise şekildedir: vegan ambalaj ürünleri genelde kağıtlardan yapılmaktadır. Bu Paketlerin en büyük avantajı, nötr olmaları sebebiyle kolaylık da dönüştürülüyor olmasıdır. Ayrıca alandan tasarruf sağlayarak gıda kullanımı içinde güvenlidir. Vegan olan poşetler sevkiyat konusunda da kolaylık sağlamaktadır. İngiltere'de yer alan uzmanlar, önümüzdeki yıllar içerisinde vegan ürünlerin sayısının iki katına çıkacağı söylenmektedir. Bu konuyu ek olarak da diğer birçok tüketici, genelde Sürdürülebilir ya da hayvan eziyet lerinden uzak kalma biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada elbette tahmin edileceği gibi bunun yiyecek ve içecek endüstrisi üzerinde de büyük bir etkisi bulunmaktadır. Fakat vegan ürünlerin, birçok farklı sektörde büyüyen bir Trend olması hem sağlık hem güzellik hem de moda endüstri de dahil olmak üzere birçok alan vegan Ambalaj ile ilgilenmeye başlamıştır. Birçok firma, ambalaj üretimi aşamasında kullanılan yapıştırıcı türlerinin genelde hayvan bazlı ürünlerden yapıldığı farkedilmeyebilir. Bu konuda birçok laboratuvar firması söylemlerde bulunmuştur. Vegan olan ve hayvan eziyeti içermeyen vegan Ambalaj paketlerinin kullanım kolaylığı herkes tarafından sevilmiştir. Bu konuda Avrupa'da yapılan farklı bir Araştırmadan, birçok tüketici vegan olan Ambalaj ürünlerin tercih ettiğini ifade etmiştir. Kullanılan kağıtların, kullanılan Cartoon, kullanılan Mürekkebin, kullanılan yapıştırıcıların hiçbir hayvansal içerik barındırma dığından emin olmak adına vegan dostu olan ürünlerin alınması önemlidir. Ayrıca ürün ambalajlarında, mevcut markaların en iyi şekilde geliştirilmesine destek sağlayacak olan firmaların tercih edilmesi de önemlidir. Bunun yanında şirketlerin hangi vegan içinde uzmanlaştığı önemlidir. Vegan Gıda ambalajları, müşterilere lezzetli ve besleyici ürünler sunmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca bu sayede tutarlı müşteri memnuniyetleri kazanılmalı dır. Ürün ambalajları sayesinde tek kullanımlık naylon ambalajlarda yönelim azalmıştır. Bu da elbette doğaya büyük katkı sunmaktır. Bir basın açıklamasında yer alan üniversite makalesinde durum şu şekilde özetlenmiştir; tüketici ürünleri ambalajında sıktık da kullanılan tek kullanımlık Paketlerin yerine tamamen vegan ve Sürdürülebilir olan Ambalaj malzemeleri oluşturuldu. Bu sayede Doğaya Karşı üstün bir koruma sağlanacaktır.
 

Vegan Örümcek İpeği
 

Moleküler yeniden düzenleme içeren bu süreçte, veganlık biraz karmaşık gözükse de örümcek ipeği gibi maddelerin kullanılması vegan ambalajlar için büyük bir fırsat. Bir laboratuvar deneyinde denenen vegan örümcek ipeği; endüstriyel anlamda kullanılabilir. Ayrıca örümcek ipeği inanılmaz derecede güçlü bir yapıya sahiptir. Bunun yanında vegan örümcek ipeği ismi verilen bu malzeme, hayvansal yan ürünler içermeyerek tek kullanımlık plastik yerini almaya başlamış durumda. Vegan örümcek ipeği sayesinde herkesin bildiği gibi dayanıklı olan ve kendi kendine parçalarını bildiği için piyasa kolaylıkla tanınan bu ürün yakın zamanda herkesin tercihi olacaktır. Elbette sürdürülebilirlik olayı, firmaları için ambalaj çözümlerini seçerken göz önünde bulundurmaları gereken en önemli noktadır. Ürün tazeliği ve raf ömrü gibi birçok faktör ürün pazarlamasında önemlidir.

 

Ürünlerinizi vegan ambalaj paketleri ile güçlendirebilirsiniz. Vegan yiyecekler, vegan atıştırmalıklar, vegan dilimler için vegan poşetler önemli bir yer kaplayacaktır. Bu açıdan vegan ambalaj Paketlerin değerlendirilmesi önemlidir. Bitki bazı gıdalar pazarı büyüdükçe ve de ambalajın çevresel ilişki düzeyine bakıldığında tüketici Farkında da artmakta ve de doğada Sürdürülebilir hale getirmek için çalışmalar yürütülmektedir. Bu açıda daha çevre dostu bir seçim için , geri dönüştürülmüş veya geri dönüştürülebilir ambalaj seçimlerinin yapılması önemlidir. Çevre bilincine sahip olan birçok insan, geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılan ambalajlar tercih etmeleri doğaya katkı sağlayacaktır. Ayrıca bu ambalaj üretimlerinin artması sebebiyle de birçok firma farklı tasarımlar yapmaya çalışmaktadır. Birçok Kozmetik markası gıda markası ambalaj çeşitlerini üreterek müşterilere sunulmaktadır. Ayrıca ürünlerin vegan olup olmadığını anlamak için vegan lisans logosuna bakılması yeterli olacaktır. Birçok firma günümüzde vegan sertifikasına sahip olarak piyasada bulunmaktadır. Bunun yanında birçok firma, vegan ürünleri kullanarak müşterilerine ürünleri sunmaktadır. Yapılan başka bir araştırmada bir gün plastik kaynaklı atıkların mutlaka Doğa tarafından atılacağı, bu süreçte de birçok insan zarar göreceği belirtilmiştir. Hem hayvan hem de böceklerin eziyet çekmemesi adına mutlaka hayvansal katkılı ambalajları kullanılmaması gerektiği görüşü savunulur. İngiltere'de birçok firma sentetik ambalajlara dönmüşken; günümüzde bizim ülkemizde de bu hususta birçok çalışma yapılmıştır. Vegan olsun veya olmasın tüm insanların ve Doğan'ın karşı karşıya kaldığı bu tehlikeyi engellemek için çabalaması gerekmektedir. Vegan insanların, göstermiş oldukları bu çaba tek başına yeterli değildir. Doğa dostu ambalaj tüketimi için birçok insan çabası gerekmektedir. Çünkü doğayı ancak biz birlikte koruyabiliriz. Sizlerde vegan dostu ambalaj ürünleri seçerek doğaya katkı sağlayabilirsiniz. Vegan dostu ürünler, insan sağlığını tehdit eden herhangi bir maddeyi içermezler. Böylelikle de doğada kolaylıkla kaybolabilirler. Vegan dost poşetleri tercih etmeye Özen gösterin.


canlı destek