Vegan Popülasyon Hızla Büyüyor

Vegan Popülasyon Hızla Büyüyor

Vegan Popülasyon Hızla Büyüyor

Dünya genelinde yaşanmakta olan küresel ısınma ile nüfus artışı sonucunda sağlıklı beslenme bilincinin insanlar arasında yaygınlaşmasına sebep oldu. Ayrıca bu konuda faktörlerinde son yıllarda özellikle yeni alternatif pazarların onun daha doğrusu vegan pazarı ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Sağlık, çevresel veya ekonomik sebepler ile hayvansal ürünlerin terk edilmesi ve bu konuda ki tüketici sayısının her geçen yıl artması oldukça dikkat çekici. Yapılan istatistiksel verilere göre vegan insan sayısı ülke nüfuslarına bakıldığı zamanlarda ortalama olarak yüzde 4'ün üzerinde.

Her yıl dünya gelinde vegan olan insan sayısı dört kat artmaktadır. Sektör araştırma kuruluşlarından biri olan firmalardan birine göre; paketli olarak satılan vegan ürünlerin ortalama artışları 2020 yıllarında ’lere ulaştı. Almanya ülkesine bakıldığında bu durum ; her 10 üründen 1’i vegan ürün şeklindedir. Ayrıca Almanya'daki 7,1 milyon vegan bulunduğu bilinmektedir. Özellikle 10 yıl geneline bakıldığında İngiltere ülkesi için vegan sayısının 60’tan fazla arttığı tahmin edilmektedir.
 
Sağlıklı yaşam için vegan olan insanların yanında ayrıca inanç sistemleri sebebi ile de vegan olan milyonlarca insan bulunmaktadır.Bu nedenden ötürü vegan hizmet veren restoranların sayısı gün geçtikçe artarken bir çok firmada bu stile uyum sağlamak için bir çok ürünlere vegan sertifikası almaya çalışıyor.
 
Vegan pazarı, tüketim eğiliminin çok hızlı bir şekilde yayılmasına sebep olan en önemli faktör şüphesiz vegan pazarının da bu talepleri karşılamaya çalışmasıdır.
 


canlı destek